Výroční zpráva 2017
VÝROČNÍ ZPRÁVA SDČR MO BUŠTĚHRAD z.s.
„Věčně mladí senioři“
Rok 2017
Obsah:
- SDČR MO Buštěhrad
- Členky výboru
- Členská základna
- Činnost v roce 2017
- Pravidelné akce
- Ostatní akce
- Poděkování
- Hospodaření v roce 2017
- Plány na rok 2018
- SDČR MO Buštěhrad z.s.
Svaz Důchodců České Republiky Místní Organizace Buštěhrad zapsaný spolek si pro zjednodušení začal říkat „ Věčně mladí senioři“
Adresa: Kladenská 542, 273 43 Buštěhrad
Spolek byl zapsán do Spolkového rejstříku vedeného u Městského soudu v Praze
11.2.2016 pod spisovou značkou L 64651. Účelem spolku je zájmová činnost důchodců a invalidních důchodců ve městě a okolí, zajišťování společenských, kulturních a sportovních akcí pro důchodce a jejich zapojování do činností města. Aktivita spolku je směrována také do širší veřejnosti a práce pro město Buštěhrad.
- Členky výboru
Členky výboru jsou zakládající členky spolku, které byly zvoleny na Ustavující schůzi 23.11.20015.
Předsedkyně spolku – Stanislava Šumná – statutární orgán
Místopředsedkyně – Anna Kořínková – statutární orgán
Předsedkyně Kontrolní a revizní komise – Zdeňka Doušová
Členky KRK – Jitka Fršlínková, Marie Kaiserová
Účetní – Dana Novotná
Členka výboru – Eva Procházková
Na Výroční členské schůzi 6.12.2017 byla do výboru spolku zvolena paní Marie Týčová jako účetní a hospodářka za odstupující paní Danu Novotnou, která musela aktivní činnost omezit ze zdravotních důvodů.
- Členská základna
Do roku 2016 jsme vstupovali s 8 členy spolku, všichni obyvatelé Buštěhradu.
Během roku 2016 se základna rozrostla na 42 členů.
Během roku 2017 se základna rozrostla o dalších 8 členů. Během roku ale 3 členky, které nebyly buštěhradské obyvatelky přešly do Kladenské organizace a jedna členka zemřela. Do roku 2018 vstupujeme s členskou základnou 46 členů.
Z tohoto počtu 7 členů do 65 let, z toho je jedna členka invalidní důchodkyně, a 39 členů nad 65 let, nestarší člence je 82 let. Mužů je 8 a žen 38. Buštěhradských obyvatel je 32 a z okolních obcí 14 členů.
Z těchto záznamů je vidět, že zájem buštěhradských seniorů vzrostl a současně vzrostl i zájem mužů.
- Činnost v roce 2017
V roce 2017 jsme měli to štěstí, že jsme se mohli scházet v krásných prostorách zámku ve Spolkové místnosti, která plně vyhovuje našim požadavkům.
Těšíme se, že v ní v roce 2018 přibude skříň na ukládání her a různého materiálu. Scházíme se zde každou středu od 15.00 do 18.00 na „Sedáncích“, kde při kávě, čaji a různém pohoštění, které vždy někdo přinese, hrajeme společenské hry, diskutujeme, plánujme nebo pořádáme zde různé přednášky, tvůrčí dílny a jiné akce.
- Pravidelné akce v roce 2017
V roce 2017 pokračovaly již zaběhnuté aktivity, jako již zmíněné „Sedánky“, které se uskutečnily 38x a zúčastňuje se jich v průměru 12 členů, ale zúčastňují se jich i nečlenové.
Další pravidelnou činností jsou vycházky do okolí, které se konají každou první sobotu v měsíci, a zúčastňuje se jich vždy různý počet pochodníků, někdy 5 jindy 20 i více.
Dále pokračujeme v pravidelném a velmi úspěšném cvičení Jógy, kterou provozujeme na velkém sále v Zámku, kde je příjemné prostředí. Vede nás velmi zkušená lektorka paní Lucie Marečková. Schází se nás od 8 do 15 pravidelných cvičenek.
K pravidelným činnostem také patří péče o památník Italských vystěhovalců a péče o záhon před Knihovnou.
6.Ostatní akce 2017
Leden 2017 – Tříkrálový pochod – již druhý, pochod na Okoř . Tato akce tak přispívá svými kilometry do Štafetového pochodu kolem rovníku V roce2017 jsme tak celkem ušly vzdálenost 7 739 z toho společně 604 km a jednotlivci 7 135 km.
Tak máme s rokem 2016 za sebou již 13 846 km. Zapojeno je cca 40 lidí. Někdo je chodcem pravidelným někdo náhodným, ale motivace pro to, abychom neseděli doma stále platí.
Únor 2017 – V tomto měsíci jsme připravili a vyhlásili dětskou soutěž pod názvem „Z pohádky do pohádky“. Obrázkky dětí by měli vyzdobit dětský koutek v Knihovně. Zapojila se ZŠ a MŠ Buštěhrad a ZŠ Hřebeč.
Začali jsme se aktivně podílet na akci Buštěhrádek, pomáhali jsme při natáčení Upoutávkového filmu, oslovovali jsme jednotlivé účastníky a spolupracovali s MěÚ a paní Alicí Masters.
Březen 2017 – se uskutečnilo několik akcí. Zahájili jsme přednáškou s názvem „Jak jít štěstí naproti“ o možnosti pojištění seniorů. Zahájili jsme soubor přednášek „Vědomý život“ s názvem první z nich „ Zdravá domácnost“ – o ekologickém způsobu vedení domácnosti, která oslovila velký počet zájemců.
Na Velikonoce jsme se připravili společným tvořením „velikonočních přání“ technikou skládání čajových sáčků, které se setkalo s velkým ohlasem, a v roce 2018 budeme pokračovat tvořením mandal touto technikou.
Ani březen se neobešel bez naší účasti při práci na akci Buštěhrádek.
V březnu jsme na Výroční členské schůzi zvolili, lépe potvrdili, sestavení výboru, které zůstalo až do listopadu stejné jako v roce minulém. Zúčastnila se předsedkyně krajské rady středočeského kraje SDČR paní Hana Němcová, která byla mile potěšena naší aktivní činností.
Foto z vernisáže výstavy “Z pohádky do pohádky“
Duben 2017– konala se další přednáška z cyklu „Vědomý život – zahradničení v souladu s přírodou“ opět s velkým ohlasem a diskusí zúčastněných.
Uskutečnila se vernisáž dětské soutěže „Z pohádky do pohádky“, kde se sešlo 260 kreseb a maleb, které zdobí Knihovnu. Vernisáž proběhla v příjemné atmosféře s pohoštěním a dárky pro děti.
Při „Posezení při muzice“ v sále restaurace U Bečvářů nám tentokrát hrál na klávesy pan Bláha.
Duben byl měsícem, ve kterém jsme se zapojili do akce o „Buštěhrad krásnější“
a společně jsme vyčistili Kozlerovy schody.
Foto z akce „Buštěhrad krásnější“
Květen 2017 – květen každoročně připadá hlavně výletu, který měl za cíl zámek Mělník a hrad Houska, kterého se zúčastnili nejen senioři, opět vše proběhlo v příjemné atmosféře.
Nevynechali jsme ani roznášení kytiček při akci
„Den proti rakovině“, které se zúčastňujeme ve spolupráci s Knihovnou.
Při natáčení dokumentu o Buštěhradu, nazvaný stejně jako celá akce Buštěhrádek, jsme byli opět mezi hlavními aktéry a současně vrcholily přípravy na výstavu, které jsme se věnovali od počátku roku.
Proběhlo fotografování pro kalendář našeho spolku nazvaný Procházka jarním Buštěhradem, který chceme prezentovat právě na výstavě a náš spolek tak více propagovat.
Červen 2017 – byl měsícem přípravy na září a výstavu Buštěhrádek.
Posezení při muzice bylo poslední před prázdninami a hrála nám opět prověřená skupina Premiéra, bohužel buštěhradských účastníků, bylo málo.
Červenec, srpen 2017- letošní léto jsme věnovali zvýšené pohybové aktivitě a začali jsme navštěvovat vzdálenější místa a využívat k tomu veřejnou dopravu.
Navštívili jsme tak poutní studánku nedaleko Nouzova Žlábek. Lodí jsme pluli z Nelahozevse do Kralup a zpět. Do Nelahozevse jsme se dostali z Kralup, kam jsme jeli vlakem, pěšky krásnou cestou po břehu Vltavy.
Vlak jsme využili i při cestě do Ústí nad Lbem, kde jsme navštívili Střekov a Větruši.
Září 2017 – největší událostí bylo otevření výstavy Buštěhrádek a uvedení stejnojmenného filmu, akce společně s MěÚ, paní Alicí Masters a buštěhradskými výtvarníky měla velký úspěch a byla to pro nás velká výzva do dalších let. Při této příležitosti byl s úspěchem nabídnut náš kalendář Procházka jarním Buštěhradem.
Foto z výstavy Buštěhrádek
Říjen 2017 – tento měsíc pro nás bývá opět měsícem výletním. Tentokrát jsme navštívili Mariánskou Týnici, Kralovice a Plasy. Opět spoustu zážitků a poznání.
Na Jarmarku jsme zajišťovaly tradiční Štrůdlování, kterého se pekařky a pekaři zúčastnili již šestý rok. Zvítězil tradiční štrúdl paní Horešovské.
Listopad 2017 – další přednáška z cyklu „Vědomý život – Zdravá přírodní kosmetika“ měla velkou účast a na rok 2018 jsme museli přislíbit další akce s podobnou tématikou.
V listopadu jsme se zúčastnili celorepublikového
Sjezdu SDČR.
Prosinec 2017 – na Výroční členské schůzi jsme zhodnotili celoroční práci a usnesli se na dalším pokračování naší činnosti, která se pro mnohé starší občany ve městě stala nepostradatelnou. Bohužel jsme se museli rozloučit s jednou členkou výboru, paní Danou Novotnou, kterou zastoupila Marie Týčová.
Konec roku jsme si zpříjemnili Mikulášskou zábavou , kterou jsme pojali netradičně a zahrála nám na ní kapela PATEX. Tentokrát bylo buštěhradských dost a tak akci s touto skupinou budeme určitě opakovat.
- Poděkování
Velký díky za nejen finanční podporu patří MěÚ, díky němu se nám v roce 2017 dařilo. Za přízeň moc děkujeme a věříme, že do budoucna budou naši zastupitelé na náš spolek a jeho práci pyšní a budou nás s radostí podporovat i nadále.
Dík patří také panu Kuthanovi, který nám vždy ochotně zpřístupnil prostory na sále v Restauraci u Bečvářů a svým příjemným a ochotným přístupem se nám společně s manželkou a personálem věnovali.
Pan Víťa Helísek a Eva Peslová si naše díky zaslouží nejen za pronájem sálu pro výstavu Buštěhrádek, ale za velkou pomoc s její realizací.
Stejně tak patří dík všem, kteří se na výstavě podíleli Martinu Homolovi, Honzovi Zelenkovi, Jirkovi Žitníkovi, Aleši Bendovi a všem, kteří nám zapůjčili předměty na výstavu, stejně tak MěÚ, panu Martinovi Kosovi.
Rok 2017 se podařil a těšíme se na vše s čím se setkáme v roce 2018
- Hospodaření
Náklady – prostředky použité z dotace MěÚ
Pohoštění při akcích 5 391,- Kč
Ceny pro soutěžící + dárky 1 788,- Kč
Doprava 20 003,-Kč
Hudba 7 000,- Kč
Přednášky 1 200,- Kč
Kancelářské potřeby 4 316,- Kč
Propagace – kalendář 10 611,- Kč
Výstava Buštěhrádek 12 000,- Kč
Vybavení 5 031,- Kč
Celkem 67 340,- Kč
Výdaje – prostředky použité z vlastních příjmů
Nákup členských známek 1 000,- Kč
Hudba 3 000,- Kč
Celkem 4 000,- Kč
Součet výdajů 71 340,- Kč
Příjmy
Dotace MěÚ 70 000,- Kč
Prodej členských známek 1 500,- Kč
Příspěvky získané při akcích – doprava 7 000,- Kč
Celkem 78 500,- Kč
Hospodářský výsledek 7 260,- Kč
- PLÁNY PRO ROK 2018
V roce 2018 budeme pokračovat v akcích, které jsme již vyjmenovali výše a setkali se s úspěchem. Rádi bychom se více zaměřili na společné tvoření a přednášky z cyklu Vědomý život, které byly velmi úspěšné.
Chystáme se spolu účastnit na oslavách 100 let naší republiky. Dále bychom rádi pokračovali v uspořádání další výstavy Buštěhrádek, kde bychom prezentovali hlavně historické fotografie domů, ulic a míst v Buštěhradu a konfrontovali je se současností.
Ke spolupráci, chceme opět vyzvat MěÚ a pana Jaroslava Pergla, kronikáře města a další obyvatele města.
Na akce v roce 2018 se těšíme a jsme zvědaví, co nám nový rok přinese, určitě nebudeme čekat se založenýma rukama.
Výroční zprávu na Stanislava Šum